09. Galeria van Rij

Galeria Van Rij

ul. Lubicz 17 B, Kraków
ul. Sandomierska 243 – Stara manufaktura porcelany Ćmielów

+48 15 861 20 21
+48 604 44 27 03
www.galeria-rij.com
biuro@galeria-rij.com

Galeria van Rij funkcjonuje na polskim rynku sztuki współczesnej jako jedna z największych prywatnych przestrzeni sztuki. Ma na swoim koncie olbrzymi sukces. Rozpoczęła bowiem swoją działalność, inaugurując największą w Polsce wystawę prac doskonałego artysty i designera, duchowego przywódcy ruchu „Emocjonalistów”  Lubomira Tomaszewskiego

Galeria ma stałe współpracuje z artystą, a Katarzyna Rij prowadząca galerię, reprezentuje Tomaszewskiego na terenie Europy. Realizuje również zlecenia sprowadzenia dzieł z pracowni artysty z USA.

Twórczość artystów współpracujących prezentowana jest w 240 m2 postindustrialnej przestrzeni starej malarni porcelany w Ćmielowie.

Galeria posiada bardzo szeroką stylistycznie ofertę, dopasowaną do zróżnicowanych oczekiwań miłośników i kolekcjonerów sztuki, począwszy od monochromatycznych, utrzymanych o kolorach szarości obrazów ogniem malowanych Tomaszewskiego, po „kipiących” kolorem surrealistycznych przedstawień ukraińskiej malarki Natalii Pastushenko.

Artyści proponowani przez Wystawcę:

 

Lubomir Tomaszewski – Rzeźbiarz, malarz, designer, który opracował unikatową technikę malowania ogniem i dymem. „jest wybitną postacią wpisaną mocno w dzieje historii i kultury”. Artysta od ponad 50 lat mieszka i tworzy w USA, w okolicach Nowego Jorku. Ma na swoim koncie ponad 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

Wybitny umysł, dla którego inspiracją jest natura i sam człowiek. Artysta, pochlebnie oceniany przez krytyków sztuki współczesnej. Pełen pasji i mocy twórczej, u którego w pracowni „prace i pomysły wołają o pierwszeństwo”. Rzeźbiarz, malarz, designer, który opracował unikatową technikę malowania ogniem i dymem. Założyciel i duchowy ojciec międzynarodowej grupy artystycznej działającej pod nazwą EMOTIONALISTS.

Monika Osiecka – Rzeźbiarka i pisarka, absolwentka warszawskiej ASP, Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego, w której  w 1994 r. obroniła dyplom. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynacje kulturą Włoch oraz Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Urodzona w Mediolanie, studiowała filologię perską oraz włoską na Uniwersytecie Warszawskim, aby następnie je rzucić i podjąć studia na ASP. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem z wyboru jest  kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. W 2012 w wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydała książkę pt.: “Fragmenty Lustra”. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia. W 2014 wygrała konkurs francuskiego Departamentu Orne na monumentalną rzeźbę pokoju, upamiętniającą zwycięską bitwę generała S. Maczka o wzgórze Montormel, odsłoniętą na Montormel podczas uroczystych obchodów zakończenia bitwy o Normandię.

Osiągnięcia:

– wystawa „Emotions by Tomaszewski”, na którą składają się rzeźby tworzone w „duecie z naturą” oraz obrazy malowane ogniem – Genewa, Pałac Narodów ONZ, 2014 rok

– wystawa w niestandardowej przestrzeni wystawienniczej Rezydencji Polskiego Ambasadora w stolicy Szwajcarii – Bernie. Prezentacja twórczości Tomaszewskiego wpisuje się w cykl wystaw „Art in Residence”, której celem jest promowanie najwybitniejszych polskich artystów wśród szwajcarskich miłośników sztuki – Berno, 2014 rok

 • Do Targów pozostało:

  tyg.
  0
  -7
  dni
  0
  -6
  godz.
  0
  -3
  min.
  -3
  -4
  sek.
  -5
  -8